Zebra ZipShip 2300 Transfer Ribbon 110mm (Pack of 12) 02300GS11007
Category Printer Ribbons
ZEB02340
Product Code: ZEB02340
Category Printer Ribbons
Manufacturer Zebra Technologies
  • Thermal transfer wax ribbon for general purpose labelling
  • Width: 110mm
  • Colour: Black
  • Pack of 12
Description
This 2300 thermal transfer wax ribbon is suitable for printing on uncoated and coated paper labels and tags. With excellent print quality when printing normal or rotated barcodes and the ability to print up to speeds of 304mm/sec (12ips) and 152mm/sec (6ips) for rotated barcodes. This 110mm transfer ribbon excels when used with Zebra desktop printers.
Lead Time
1
UNSPSC Code
Weight
0.09
Brand
Zebra
Categories
Impact Printer Supplies
Category
Printer Ribbons
Colour
Black
Country Of Origin
China
Depth (mm)
235
Form
Thermal Transfer Ribbon
Height (mm)
95
Manufacturer
Zebra Technologies
Returns Allowed
No
Type
Printer Ribbons
Width (mm)
160
Compare
ZEB02340
Product Code: ZEB02340
  • Width: 110mm
  • Colour: Black
  • Pack of 12
Description